sobota, 14 maja 2011

Higiena psa

   Zbyt częsta kąpiel zwierzaka nie jest wskazana, ponieważ woda z mydłem pozbawia włos naturalnej osłony tłuszczowej, przez co sierść staje się bardziej chłonna na wilgoć, a brud łatwiej się jej czepia. Dorosłego psa nie kąpiemy częściej niż co dwa miesiące, natomiast szczeniaka w miarę możliwości wcale. Kąpiemy psa wieczorem po spacerze, ponieważ potrzebuje kilku godzin na wyschnięcie. Do kąpieli używamy letniej wody, dodajemy lizolu lub innego delikatnego środka odkażającego i łagodnego mydła przetłuszczonego. Trzeba uważać by woda nie dostała się do oczu, nosa i wnętrza ucha. Następnie płuczemy psa letnią wodą z małym dodatkiem octu lub kwasu cytrynowego. Wnętrze ucha czyścimy zwitkiem wilgotnej waty nasyconym olejem parafinowym. W porze letniej pies, jeśli przejawia chęci, może kąpać się w rzece lub stawie.  
   Jeżeli mieszkamy w mieście wskazane jest częste czesanie psa miękką szczotką lub grzebieniem, a następnie wycieranie suchą irchą lub miękką, czystą tkaniną. Zimą po każdym spacerze obmywamy psu łapy, ponieważ sól i inne środki zapobiegające gołoledzi mogą uszkodzić ich skórę. 
   Pies biegający po polanie, któremu pozwalamy kopać doły itd. nie ma problemów z pazurami, jeśli jednak ma za mało ruchu, pazury staja się nadmiernie długie. Wtedy skracamy je do właściwej długości odpowiednimi cążkami.
   Zęby psa również wymagają czyszczenia. Kamień nazębny usuwamy zwitkiem waty nasączonym wodą utlenioną. Jeśli zabiegi te zostaną zaniedbane, mogą spowodować przedwczesne wypadanie zębów i niemiły zapach z pyska.
   Oczy zwierzęcia przemywamy letnią wodą, jeśli wystąpi zapalenie stosujemy letni roztwór kwasu bornego lub wywar z rumianku, jednak trzeba go filtrować przed użyciem, by nie zanieczyścić oczu włókienkami ziół. 
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz